ESKİŞEHİR TEMİZLİK FİRMASI-Sibel Temizlik 0536 604 64 01
EV TEMİZLİK FİRMALARI,MERDİVEN TEMİZLİK FİRMALARIİNŞAAT TEMİZLİK FİRMALARIOFİS TEMİZLİK FİRMALARI, KOLTUK TAKIMI YIKAMA 85 TL
Hasan Polatkan cad. Eskişehir
www.ayarstemizlik26@gmail.com
0536 604 64 01 - 0536 604 64 01

Tıbbi Bitki Toplama Eğitimi

4.07.2019 

Önemi ve değeri her geçen gün artan tıbbi ve aromatik bitkilerin doğru şekilde, doğru zamanda toplanması, kurutulması ve depolanması için yeni bir çalışma başlatıldı.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünce Eskişehir ve Afyonkarahisar illerindeki ormanlık alanlarda doğal olarak bulunan tıbbi ve aromatik bitkileri toplayanlara, toplatanlara yerinde eğitimler veriliyor. Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Duran Katar’ın verdiği eğitimlere, Orman İşletme Şefleri, Orman Mühendisleri, Orman İşçileri ve bazı orman köylüleri de katıldı. Eskişehir’in Çatacık ve Kalabak ormanlarında uygulamalı yapılan eğitim, Afyonkarahisar ilinde de tekrarlanacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan orman Bölge Müdürü Recep Temel, bu yıl ilk kez şefliklere tıbbi ve aromatik bitki toplama programı verdiklerini ifade ederek “ ilk etapta 20 tür bitkiyi kendi imkânlarımız ve orman köylüleri ile toplamaya başladık. 7,5 tonluk bir hedefimiz var. Daha sonra bu bitkileri Afyonkarahisar’da bulunan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Merkezimizde nihai ürüne dönüştüreceğiz. Bazılarının yağını çıkaracağız, etken maddelerine ayıracağız, bazılarını çay olarak paketleyeceğiz. Her şeyden önce amacımız orman köylülerimizi bu işe alıştırarak ek gelir kazanmalarını sağlamak” dedi. Sayın Temel, dünyadaki tıbbi bitkiler pazarının büyüklüğüne de vurgu yaparak ülkemizin bundan henüz çok küçük bir pay aldığını söyledi.

Doç.Dr.Duran Katar ise endemik bitki bakımından Türkiye’nin tüm Avrupa kıtasından daha zengin olduğunu ifade ederek “3750 endemik bitki türümüz var. Bu bizim zenginliğimiz. Bizim yapmamız gereken doğru bitkiyi, doğru zamanda, doğru şekilde toplamak. Bitkinin devamlılığına zarar vermeden, kökünü kurutmadan toplamalıyız. Bitkileri gıda olarak, baharat olarak, ilaç ve kozmetik sanayisinin hammaddesi olarak kullanıyoruz. Bir gün gelecek, Hindistan ve Çin’de olduğu gibi ülkemizde de sentetik ilaçların birçoğunun yerini tıbbi bitkiler alacak” dedi. Sayın Doç.Dr. Duran Katar alıç çiçeğinden örnek vererek, kalp damar hastalıklarının tedavisinde şu an bilinen en etken madde olduğunu söyledi.

Eğitime katılanlar ile birlikte birçok bitki üzerinde uygulama yapıldı. Katılımcıların soruları cevaplandırıldı. 2019 yılı içinde özellikle kekik, kantaron, alıç çiçeği, gülhatmi, adaçayı, dağ çayı, altın otu, mayıs papatyası, kırk kilit otu, civanperçemi ve sumak gibi bitkilerin toplanmasına ağırlık verilecek.

Uygulamaya Bölge Müdür Yardımcısı İsmet Kıraç, Şube Müdürü Serkan Karakurt ve İşletme Müdürü Doğan Kiras’da eşlik etti.

 

 

Gönderen: haber
972 defa okundu 
 


Ekoloji
YABAN HAYVANLARININ YARALARI SARILIYOR…
Anız Yangınlarının Gerçek Yüzü
ORKÖY Dairesi Başkanı Eskişehir’de İncelemelerde Bulundu
SIFIR ATIK YÖNETMELİĞİ YAYIMLANDI
DÜNYANIN EN ÇOK ATIK BIRAKAN ÜLKESİ ÇİN OLDU